Pågående batch

Tre i pågående batch har fått botten, hals och greppbräda limmade. Levinen har fått band och en pålackning av cellulosalack. Alla tre har vibrerats in.

De två äldsta har tagit längre tid då de behöver en hel del reparationer. Den till vänster håller på att få trälisten runt botten limmad och greppbrädan förstärkt med ett lönnfanér på undersidan.

 

2 Comments

    • Det är en Chicago tillverkad amerikansk parlor, ca 1920. Antagligen en Regal. Mahogny i sidor och botten. Även om den ser lyxig ut var den inte speciellt dyr när den såldes, man har slarvat en hel del med detaljarbetet på den (men det är fixat nu!). Tyvärr är den ett beställningsjobb och redan tingad. Leta på amerikanska eBay så kan du säkert hitta ett liknande GammelGura objekt 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *