Håller på med batchen om 8 GammelGura och denna fick företräde då den ska levereras på söndag.
En väldigt ovanlig Levin från 1908. Ovanlig då den är större än den vanliga parlor storleken, den äldsta jag sett. Mellanstorleken Consert är den näst största, det finns ett harpformat också. Det är morfars gitarr som hängt ospelbar på väggen, nu ska morfar få den i present 🙂
Inga stora problem med den förutom att den renoverats av en kusin som inte riktigt visste hur man gör. Fick jobba lite extra med lagningar vid halsinfästningen som skadats. Stallet var också nedhyvlat, jag skarvade på en bit ovanpå på mitten för att få tillbaka höjden. Stämskruvarna var osannolikt glappa (ca ett varv ”frigång”) och byttes till nya. Annars det vanliga med kolfiberstav i hals, nya ribbor och en K&K mick. Greppbrädan i extra fin brazilian rosewood fick lite spelgropar ifyllda med slipdamm och superlim, en dott saknades och ersattes med en ny.
Låter mycket bra. Tunnade ut den tjocka botten till normala 3 mm istället för 3,8 med min valsputs och lade in en mittsticka i rosewood då botten krympt.
En bild från en liten videosnutt (tyvärr utan ljud..) där morfar provspelar gitarren vid överlämningen. Den intonerar som den ska!
Övriga objekt i batchen är ungefär halvvägs, håller på med att laga sprickor i kroppen och limma in ribbor i locket. Bottnar och halsar på alla är i det närmaste klara.